FLAŞ HABER
Trabzon Bilgi

Trabzon Tarihi

Trabzon Tarihi

TRABZON

Trabzon Tarihi

Karadeniz kıyılarının zümrüt kenti Trabzon’un kuruluşu M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Kurucularının kimler olduğu hakkında kesin malumat yoktur. Ancak Kafkaslar üzerinden gelen Orta Asya kökenli Türk kavimlerce kurulduğu yönünde görüşler mevcuttur.

 

Kentin adına ilk defa Ksenephon’un Anabasis isimli eserinde “Trapezus” olarak rastlanmaktadır. Bu adı eski şehir merkezi olan Orta ve Yukarı Hisar mevkiinin, masa formunu anımsatan bir yapıya sahip olmasından aldığı belirtilmektedir. Avrupa ile Asya’nın İpekyolu üzerindeki en mühim irtibat noktasında bulunan Trabzon, bu öneminden dolayı tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

 

Tarihin en eski çağlarından beri insanoğlunu barındırmış olan bu güzel kent öykülerle, türkülerle dolu zengin bir kültürel mirasa haizdir. Tarihsel süreçte kentin; Miletler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Komnesos’ların egemenliği altına girdiği tanınmaktadır. 13. Yüzyılın başlarında kurulup 250 yılı aşkın bir süre yargı süren Trabzon Komnesos Prensliği 26 Ekim 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethiyle bitmiştir.

 

Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, bedesten ve kenti çevreleyen surlar, sivil mimarı örnekleri ve çarşılar kentin zamanı dokusuna bir nakış benzer biçimde işlenmiştir. Doğunun bu gizemli kenti fazlaca sayıda yerli ve yabancı gezginler tarafınca ziyaret edilerek adından methiye ile söz ettirmiş, meşhur gezgin Marko Polo ve Evliya Çelebi’nin anılarına da mevzu olmuştur. Batılıların “muhteşem” diye adlandırdıkları Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü ve 15 yaşına kadar yaşadığı kentte, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze ulaşan pek fazlaca tarihsel anıt vardır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up