FLAŞ HABER
Trabzon Bilgi

Trabzon Kaleleri

Trabzon Kaleleri

Trabzon Kaleleri

 

Trabzon Kalesi

 

Büyük bir bölümü ayakta kalan surlar şehrin eski yapılarını oluştururlar. Bugünkü surların en eski kısmı Roma devrine MS 5. Yüzyıla tarihlenmektedir. Surların daha eski safhaları hakkındaki zamanı kaynaklar bilgi verirler. MÖ. 5. Yüzyılda şehri gören Ksenefon surların varlığından sözetmektedir. Trabzon surları Yukarı Hisar, İçkale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak suretiyle üç parçaya ayrılmaktadır.

Yukarı Hisar ile Orta Hisar, Kuzgun Dere ile İmaret (İskeleboz ) deresi arasındaki yüksek kaya kitlesi üstüne kurulmuştur. Bu bölüm kalenin en eski bölümünü meydana getirmekte ve kaba olarak bir yamuğa benzemektedir.
Şehrin ismi bu Trapez Trapezus yamuk şeklinden gelmektedir.

 

Akçakale

Trabzon’un 18 km batısında bulunan Akçakale de denize hakim bir terasta ilçeye adını veren kale yer almaktadır. Kalenin 1297-1330 yılları içinde İmparator Alexios II tarafınca Selçuklulara korunmak amacıyla yaptırıldığı sanılmaktadır.Trabzon’un fethinden sonra Kale yedi yıl daha savunulmuş ve sonra Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Mahmut Paşa tarafınca ele geçirilmiştir. Kuşatma sonunda şehit düşen Mahmut Paşa da kaleye gömülmüştür. Osmanlı döneminde tamir geçiren ve bazı yeni ilavelerle genişletilen kale önemli bir askeri üs olma özelliğini yüzyılımızın başlarına kadar korumuştur.

 

Moloz ve kesme taştan meydana getirilen kalenin birçok kısmı yıkılmış bulunmasına rağmen yeniden de orijinal görünümünden pek fazla uzaklaşmamıştır. Ancak katlar arasının ahşap oluşu bu bölümlerin günümüze ulaşmasını engellemiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up