Enerjimi Doğadan Alıyorum projesinde fosil yakıtlara dikkat çekecekler

Enerjimi Doğadan Alıyorum projesinde fosil yakıtlara dikkat çekecekler

Fosil yakıtlara dikkat çekecekler

Çevre kirliliğinin en önemli etmenlerinden olan fosil yakıtlara dikkat çekmek için TÜBİTAK’ın da desteğiyle Ortahisar Belediyesi, KTÜ, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Enerjimi Doğadan Alıyorum” projesi düzenliyor.

“TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları”  etkinlikleri kapsamında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Ortahisar Belediyesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin destekleriyle yürütülen “Enerjimi Doğadan Alıyorum” projesi 28 Eylül 2018 – 2 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek fuarlarla sona erecek.

FOSİL YAKITLARLA İLGİLİ FARKINDALIK OLUŞTURULACAK

Fosil enerji kaynaklarına alternatif olarak doğa dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımın yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilecek projede, yenilenebilir enerji konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Proje Giresun, Trabzon, Rize illerinde eğitim gören yatılı 11. sınıf öğrencilerini kapsıyor. Tek etkinlik dönemi olarak, Düzköy Doğa ve Gençlik Kampında yapılması planlanan kampa 20 kız,  20 erkek öğrencinin katılması planlanıyor. Bunun yanında katılımcıların öğretim yılının başında doğa ile iç içe bilimsel çalışmalar yaparken eğitim ve öğretimlerine de devam edecek.

ÖĞRENCİLERİN ÇEVRE HASSASİYETİ ARTIRILACAK

Proje kapsamında yürütülecek etkinlikler ile, bir yandan katılımcıların bilimsel çalışma ortamlarında bulunarak bilimin doğasını kavramalarına, diğer yandan ise ekolojik okuryazarlık düzeylerinin artırılmasına ve doğada yaşam becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlanacak. Katılımcılar fosil enerji kaynakları ve bu kaynakların çevreye verdiği zararlar gibi sosyo-bilimsel konular hakkında tartışmalar (forum çalışması) yapacak ve kayaçlar, mineraller ve endemik bitki türlerini inceleyecek.

Katılımcıların bilimin doğasını kavramaları, ekolojik okuryazarlık seviyelerini artırmaları ve bilime yönelik olumlu tutum kazanmaları projenin öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Projenin son bölümünde kazanımları belirlemek için “Çevre Okuryazarlık Testi” ve “Bir Bilim İnsanı Çiz” testi ön test ve son test olarak uygulanacak. Yine “Çevre, İnsan ve Bilim Etkileşimi” konulu resim çalışması yapılacak.

Related posts

Leave a Comment